Když muž své problémy tají a nikomu se s nimi nesvěří
V České republice má přibližně milión mužů poruchu erekce. Je to zhruba polovina mužské populace ve věku od 35 do 65 let. Později bývá porucha ještě horší. Pomoc lékaře však vyhledá jen 5 až 10 % pacientů
Neschopnost sexuálního styku často vede až k rozpadu manželství.”
Co bývá příčinou?
Za poruchami ztopoření údu zpravidla bývá mnohem závažnější zdravotní problém. Nejčastěji to jsou cévní potíže, diabetes, problémy s prostatou, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, tedy ukládání tuků ve stěnách cév. Také však mohou být projevem vedlejšího účinku léku nebo i dalších příčin.
V závažnějších případech je to signál nádorového onemocnění, případně nedostatečné hladiny mužských pohlavních hormonů.
Na vině je často i stres. Někteří muži pracují příliš dlouho, navíc v neustálém napětí. Bývají tak vyčerpaní, že se jim při sexu neztopoří úd, i když jim partnerka pomáhá. V takových okamžicích ztrácí muž sebevědomí. Sexu se začne vyhýbat, a to v nejednom případě vede až k rozpadu partnerského vztahu, k uzavřenosti, nebo dokonce k pokusům o sebevraždu.
Ztráta erekce sama o sobě není závažným, život ohrožujícím onemocněním. Je to spíš barometr celkového zdraví muže.
“Když muž své problémy tají a nikomu se s nimi nesvěří, ani své partnerce, začnou se prohlubovat a dříve nebo později vyplavou na povrch,” říká doktor Vladimír Kubíček, ze Společnosti pro sexuální zdraví.
Odmítání sexu může vést i k tomu, že manželka začne manžela podezírat z nevěry. Muži by proto měli s ženami o svých problémech hovořit. Partnerka se začne o jejich problém aktivně zajímat a nejednou je přesvědčí o nutnosti se léčit. “Konečně je to i v jejím zájmu,” říká doktor Kubíček.
Zdroj: Společnost pro sexuální zdraví, newsman.cz
Napsat komentář
Chcete se zapojit do diskuse?Neváhejte přispět názorem!